
Kell a rendszer?
2024.01.19.Ha röviden szeretnék válaszolni, akkor azt mondanám: ameddig szeretnél! Hogy szoptatsz-e, és ezt kizárólagosan vagy részben teszed, rövid vagy hosszabb ideig, esetleg valamilyen ok miatt nem szeretnéd szoptatni a kisbabádat, a Te döntésed. Ezzel az írással abban szeretnék segíteni, hogy a megfelelő információk birtokában hozhasd meg ezt a fontos döntést.
A szoptatás befejezése történhet úgy, hogy a folyamatot az anya irányítja, ilyenkor elválasztásról beszélünk. Ha a kicsi maga határozhatja meg, mikor szeretné abbahagyni a szopást, akkor az elválasztódás kifejezést használjuk.
Nézzük meg, mit mond a nemzetközi ajánlás a szoptatás javasolt időtartamáról: az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a kisbaba optimális fejlődéséhez 6 hónapos koráig kizárólag anyatejre van szüksége, majd a szoptatás a megfelelő kiegészítő táplálékok bevezetése mellett folytatódjon a gyermek 2 éves koráig vagy azon túl.
(Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) tagja a világ közel 200 országa, köztük Magyaroszág is. A szervezet fő célja az egészség megőrzése és fejlesztése. Ajánlásaik minden tagországban érvényesek.)
Az érvényben lévő magyar ajánlás szintén 6 hónapos korig tartó kizárólagos szoptatást javasol, és a szoptatás folytatását legalább egy éves korig.
Antropológiai kutatások szerint több tényező is utal arra, hogy egy gyermek készen áll az elválasztódásra:
– a kicsi megnégyszerezi a születési súlyát. Ennek ideje nagyjából 2,5-3,5 éves kor között jön el.
– a várandósság hatszorosának megfelelő idő eltelte, ez az embernél 4,5 év
– első megmaradó őrlőfogak áttörése, ami 6 éves kor környékén történik meg
– az immunrendszer eléri a megfelelő fejlettséget, ami 6-7 éves kor körül várható
– csökken a tejcukor (laktóz) bontásáért felelős enzim, a laktáz mennyisége. Ez nagyjából 7 éves kor környékén következik be. (Alapvetően az emberi szervezetben azért szükséges a laktáz enzim jelenléte, hogy az anyatej cukortartalmát lebontsa.)
Mindezeket tekintve, a természetes elválasztódás 2,5 és 7 éves kor közé tehető!
Hűha, gondolhatod most, a száraz tényeket olvasva!
Valóban legalább óvodás korig, vagy akár kisiskolás koráig kellene szoptatnod a kicsidet? Nem furcsa ez? Vagy beteges?
Szerencsére nem, bár tény, hogy a társadalom jó részének jelenlegi hozzáállása a szoptatáshoz, pláne a hosszan szoptatáshoz, egyáltalán nem támogató. A régi korokban az évekig tartó szoptatás természetes és elfogadott dolog volt, ma a nyugati világban ha egy édesanya 1 éves koron túl is szoptatja a gyermekét, gyakran hitetlenkedéssel, értetlenséggel és elutasítással találkozik. Sokszor nagyon nehéz figyelmen kívül hagyni a negatív megjegyzéseket, de a lényeg a Ti párosotok, Te és a babád. Nektek mi felel meg,Ti mit szeretnétek!
Milyen előnyei vannak a hosszú távú szoptatásnak?
A szoptatott gyermeknél:
– az anyatej egy éves kor után is ugyanolyan tápláló, mint korábban
– biztosítja a kórokozók elleni védelmet a szoptatás teljes időtartama alatt, betegségek idején gyorsítja a gyógyulást
– több kutatás szerint a hosszú távú szoptatás növeli az IQ szintet
– elősegíti a mentális és szociális készségek fejlődését
A szoptató anyánál:
– a szoptatás általában késlelteti a termékenység visszatértét
– sok nőnél megkönnyíti a fogyást
– csökken bizonyos rákfajták kialakulásának esélye
– véd a csontritkulástól
– kisebb eséllyel alakul ki rheumatoid arthritis (RA)
– csökken a szív-és érrendszeri betegségek megjelenésének valószínűsége is
– inzulin függő cukorbetegségben csökken az inzulin igény, valamint csökken a 2-es típusú diabétesz kialakulásának kockázata (ha az előzményben nem szerepel terhességi cukorbetegség)
És még miért jó?
Nagyon sok anya számol be arról, hogy a szoptatás kisgyermekkorban is igazi jolly joker.
Nyugtat, altat, fájdalmat csillapít, vigasztal, pihentet, hogy csak néhányat említsek a funkciói közül. Egy kisgyermekkel is ugyanolyan szívet melengető érzés összebújni, mint egy pici babával! A szoptatás hónapjai, évei úgy szállnak el, mint egy pillanat, élvezd nyugodtan kisbabád, gyermeked közelségét és szoptasd addig, amíg Nektek jó!